x
Newsy
  • 07.04.2024
  • Nowa porcja questów czeka na śmiałków! -> Questy
  • 06.04.2024
  • Aktualizacja kwietniowa weszła w życie! Więcej szczegółów pod linkiem-> Aktualizacja kwietniowa
  • 07.03.2024
  • Wszystkie Panie zapraszamy do wzięcia udziału w Loterii z Okazji Dnia Kobiet! -> Loteria z okazji Dnia Kobiet
  • 04.02.2024
  • Postacią Miesiąca został Tauro
  • 31.01.2024
  • Dzienniki umiejętności zostały sprawdzone
Fabuła
  • Aktualności fabularne
  • > Świeża porcja nowości z Lwiej Krainy
  • Przewrót na Lwiej Ziemi
  • > Khalie przejęła władzę na Lwiej Ziemi po wypędzeniu dotychczasowych władców.
  • Gniew Przodków
  • > Po krainie przetoczyły się nieszczęścia i choroby. Mówi się, że to Przodkowie postanowili uprzykrzyć życie żyjącym, ale kto wie czy starzy szamani mają rację. Może po prostu przebywanie w niebezpiecznych terenach ma swoje konsekwencje.
  • Epidemia w dżungli
  • > Chodzą słuchy, że choroba w Dżungli przybiera na sile. Napotyka się tam wielu chorych, którzy wykazują agresję wobec nieznajomych.
  • Szkarłatne Grzywy
  • > Ragir odnowił dawne stado. Szkarłatni powrócili na zajmowane niegdyś ziemie.
Suwak
Lwia Skała
Wodopój Las Kanion Termitiery Jezioro ZZ Wulkan Góry LS Jaskinie Kilimandżaro Upendi Drzewo życia Wielki Wodospad Zakątek Przodków Oaza Ruiny Pustynia Ciernisko Cmentarz Pole bitwy Zarośla Bagno Słone jezioro Gejzery Góry ZZ Wielka woda Jezioro szmaragdowe Jezioro flamingów Kaskada Grobowiec Rzeka Wąwóz Dżungla Pustkowia Równina Rzeka 2 Sawanna 2 Rzeka 3 Las namorzynowy Dolina wichrów Nadrzecze Dolina LS Drzewo życia Sawanna LZ Skała Wolności Wschodnia Oaza Wydmy Las MB Jezioro MB Wybrzeże

szamani, szamanizm i co dalej...

Ozyrys
Posty: 194
Gatunek: Panthera leo
Płeć: Samiec
Data urodzenia: 23 gru 2019
Zdrowie: 100
Waleczność: 55
Zręczność: 65
Percepcja: 30
Kontakt:

Re: szamani, szamanizm i co dalej...

#11

Post autor: Ozyrys » 08 sie 2020, 14:02

Hiraeth pisze: Jest jękoza, że szamani nie mają co robić w tej krainie. A jak były rzucone klątwy na stado Hien, hinty tu i ówdzie, czy ktokolwiek się tym zainteresował? Questy były dawane, czy kogokolwiek to ruszało? Kopczyki magiczne naparzały w Mroczne bractwo? Kurna całe Mroczne Uroczysko czy jakmutam? Nieee, bo przecież granie szamanem na tym forum jest nudne. Serio, nie ogarniam, po co wam ten szamanizm, skoro nie zamierzacie go wykorzystywać.
Lepiej bym tego nie ujęła. Podchodzi to lekko pod zachowanie psa ogrodnika - sam nie weźmie, ale nikomu innemu też nie da. :D
Haribu pisze:Podpisuję się pod zdaniem Hiraeth rękami i nogami. Na tym forum i tak jest za wiele mechaniki, podczas gdy to kreatywność i chęć pisania powinny być na pierwszym miejscu. Mnie, jako życiowego nieogara, przeraża myśl, że szamani, którzy i tak są jak dla mnie zbyt skomplikowani (tak jak i cała mechanika), mieliby dostać jeszcze jakieś nowe ograniczenia czy bonusy. Już teraz nie umiem zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi, nie chcę nawet myśleć, co będzie, jeśli doda się te zmiany, które proponuje Ragir.
Chciałam dodać coś od siebie, ale to również idealnie oddaje moje przemyślenia w tym temacie i nic więcej dodawać nie trzeba. No może jedynie, że co poniektórzy szukają dziury w całym, o.

Awatar użytkownika
Enasalin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 958
Gatunek: Lew
Płeć: Samica
Data urodzenia: 11 lip 2015
Specjalizacja:
wojownik 2
Wojownik 2
Niezłomna wola
Potęga Przodków
Pierwotny Szał
Szarża
Zdrowie: 100
Waleczność: 66
Zręczność: 56
Percepcja: 35
Kontakt:

#12

Post autor: Enasalin » 08 sie 2020, 14:14

Ale ponieważ czasem brakuje mi wiedzy technicznej, często chodze i pytam administracji, czy mogę coś zrobić. Czy coś działa tak, jak myślę. Czy mogę przeprowadzić rytuał spoza oficjalnej listy, bo wydaje mi się to ciekawe (tak, to ja jako pierwsza zrobiłam rytuał z wywołaniem deszczu, jeśli pijecie do wyczynów Atha nad Wodopojem. Może na mniejszą skalę, ale jednak. I specjalnie użyłam autentycznych tekstów zaklinaczy deszczu z afryki. I, co ciekawe, nie konsultowałam tego z Athem, tylko z Gunter. Która wtedy chyba nwet nie miała specjalnie czasu się w tym babrać.
No własnie mnie nie chodzi o to, że nic nie można, tylko że nic na ten temat nigdzie nie ma, skąd mam wiedzieć czy wywołanie deszczu to jest względnie poziom 3 czy nie. Czy np. otwieranie portalu do świata duchów jak to zrobił ten serwal na terenach MB to jest poziom jakiś ultra mega w cholerę wysoki i próba może mnie zabić. No nie ma kurde nic, nie ma do czego się odnieść i na czym się popierać. A przychodzenie z każdą rzeczą do admina to jest jak dla mnie straszne upierdlistwo, zwlekanie z czasem, a jeszcze dodatkowo ocenianie przez MG - ja osobiście jak się już za coś biorę to wolałbym to zrobić szybko, wystarczy, że mi Enka cierpiała przez MG z czekaniem,a nie jest nawet w promilu nastawiona na sztuczki i kuglarstwo :c
Z kolei Atha nikt się nawet nie czepi, bo przecież jest adminem od tych spraw to przecież on wie najlepiej. I robi te rytuały, nie wiadomo skąd one sa, co do nich trzeba, ani też jak właściwie się na nich poprzeć. No więc siedzi takie bubu jak ja, dano mu pędzel, kazano poszukać farbek, ale kompletnie nie wie jak malować :c
Daddy looking at me
Will I ever be free?
Have I crossed the line?

Obrazek

Mother looking at me
Tell me what do you see?
Yes, I've lost my mind


Od faleczki I Od ragirkowej I Od maerki
I Od ragirkowej I Od gunterkowej
I Encia


Awatar użytkownika
Datura
Posty: 1518
Gatunek: Lew
Płeć: Samica
Data urodzenia: 19 paź 2015
Specjalizacja:
medyk 3
Medyk 3
botanik
Botanik
truciciel
Truciciel
Zdrowie: 100
Waleczność: 41
Zręczność: 47
Percepcja: 67
Kontakt:

#13

Post autor: Datura » 08 sie 2020, 16:42

Czyli według tego co piszecie obecnie problemem jest to, że szamanizm jest niezbyt jasno opisany. Zwykle Ath się tym zajmuje bo mamy taki podział, że on pilnuje szamaństwa a ja medycyny. Ale w sumie też lubię jak wszystko jest elegancko poukładane i łatwe do znalezienia więc mogę trochę się zająć tematem szamaństwa żeby jaśniej opisać to co jest obecnie i jeśli jeszcze w ramach tej dyskusji coś zmienimy.
ObrazekgłosKPObrazek

Awatar użytkownika
Elandir
Posty: 219
Gatunek: Panthera leo spelaea
Płeć: Samiec
Data urodzenia: 14 sie 2017
Specjalizacja: Szaman poziom 1
Zdrowie: 92
Waleczność: 40
Zręczność: 50
Percepcja: 60

#14

Post autor: Elandir » 08 sie 2020, 16:44

Enasalin pisze: No więc siedzi takie bubu jak ja, dano mu pędzel, kazano poszukać farbek, ale kompletnie nie wie jak malować :c
Problem w głównej mierze jest właśnie taki, co trafnie podsumowała Enasalin.
Bowiem nie mam nic przeciwko takiej grze Szamanem, jak to opisała Hiraeth. Kiedy WIEM ile nim tak naprawdę mogę. A nie, jak to jest teraz, gdzie wszystkiego muszę się domyślać oraz podpytywać głównego pomysłodawcę. Który jak zauważyłem ma wolną rękę w tymże temacie. Bowiem bądźmy konsekwentni, jeżeli nie ma opisanego rytuału "Oczyszczania Wodopoju" lub "Błogosławieństwa młodych" To nie jestem za przeproszeniem wróżką, aby na taki pomysł wpaść i przy okazji wiedzieć, że jest w porządku. A jeśli nawet, bo dla mnie to nie problem aby sypać na lewo czy prawo rytuałami bądź innymi czarami (bowiem uwielbiam grać takimi postaciami) To muszę mieć na względzie to, czy aby przypadkiem nie zawita do takiego tematu MG z pretensjami, że przesadziłem w owej kwestii. Co też jest irytujące oraz zniechęcające. Bo nie po to człowiek ma się produkować w pisaniu ciekawego rytuału bądź czaru, aby zaraz dowiedział się, że nic z tego nie ma i musi to usunąć lub zignorować. Tak samo jak to, kiedy z każdą za przeproszeniem pierdołą, trzeba pytać się administracji bądź Athastan'a. Co też ostatnio uczyniłem w sprawie sesji z Taimi, gdzie chciałem wywołać ducha. I do dziś nie otrzymałem odpowiedzi czy mogę to uczynić, czy też nie. Z czym też dałem sobie spokój.
Poza tym, kolejna sprawa którą mnie oświeciłaś Hiraeth, bo nigdzie nie ma nawet dokładnego opisu (chyba że znowu trzeba z tym iść do Ath'a lub administracji)
Jak należy postrzegać owe poziomy trudności w Chorobach oraz Klątwach. Bo wygląda to tak (może się mylę), że aby rzucić coś z 3 poziomu trudności, to należy mieć takowy poziom Szamanem - 70 statystyki ducha. Gdzie jest też napisane – Leczenie Opętań. Czyli 1 i 2 poz nie może ich leczyć. I nie ma nigdzie wzmianki o tym, że można próbować z mniejszym lvl, a może nie można? I znowu trzeba się domyślać albo pytać, ewentualnie grać po macoszemu.

Następnie sprawa dotycząca Duchów - Skoro Szaman ma takową umiejętność widzenia oraz interakcji ze światem zmarłych. To zwykłe postacie nie powinny tego świata postrzegać i kropka. Tak samo jak nie zrobią pancerza lub torby oraz same się nie uleczą. Ewentualnie, jak to bywa z nawiedzonymi miejscami, doświadczać obecności takich bytów i nic ponad to. Nie ukrywam, iż w swoim czasie, śledziłem jakże ciekawą interakcję Enki z Maervu. Który mimo tego, że za nią łaził oraz wszystko komentował, to i tak Enka go nie widziała ani tym bardziej słyszała. Co było spoko i tylko czekałem na to, aż swoim Szamanem wkręcę się w owe duo, aby uświadomić matce, że za nią szlaja się duch. Co byłoby zapewne ciekawą sesją w stylu Uwierz w Ducha.
Bo tak po prawdzie nie oszukujmy się, ale na tym forum nie ma duchów ani sesji, które chciałyby z kimś pogadać albo nawiedzić kogoś fabularnie.
Poza tym, sam opis nawiedzeń, choćby u takiego Stróża. Sugeruje nam, że:
Mogą bez przeszkód komunikować się z osobami którym stróżują, a także pojawiać się w ich otoczeniu w widzialnej formie, choć to, czy zostaną dostrzeżone częściowo zależy od dobrej woli i nastawienia postronnych.
Czyli to samo w sobie jest już zignorowaniem umiejętności widzenia Szamana. Bowiem jeżeli uznam swoją postacią nie będącą Szamanem, że widziała Stróża. To w takim razie go widziała i kropka. I na co nam wówczas Szaman?
Już nawet nie chce mi się rozpisywać o przygodach, w których zwyczajne postacie widzą duchy bądź demony, co też mogę jedynie podsumować – Po co tworzyć do sesji maga, skoro w takowej mistrz gry pozwoli wojownikowi rzucać kulami ognia

Dlatego uważam że granica pomiędzy klasami/specjalizacjami powinna być zachowana.
Obrazek
I rozumiem, że w kwestii rytuałów bądź czarów. Mam pełną swobodę Szamanem?
. Everything you see has its roots in the unseen world.
~ Voice ~
Obrazek
~ Theme ~

The forms may change, yet the essence remains the same.
.

Awatar użytkownika
Datura
Posty: 1518
Gatunek: Lew
Płeć: Samica
Data urodzenia: 19 paź 2015
Specjalizacja:
medyk 3
Medyk 3
botanik
Botanik
truciciel
Truciciel
Zdrowie: 100
Waleczność: 41
Zręczność: 47
Percepcja: 67
Kontakt:

#15

Post autor: Datura » 08 sie 2020, 16:52

Jal mówiłam, chętnie zajmę się klasyfikacją rytuałów i reszty żeby każdy wiedział co i jak.

Ale w kwestii tego żeby zwykłe postacie w ogóle nie mogły mieć kontaktu z duchami w żadnych sytacjach, to mam jednak inne zdanie, chyba że źle cię zrozumiałam . No bo po co komu pogromcy duchów kiedy nawet nie wiesz nawet że twój dom jest nawiedzony. No chyba że postaci nie-szamanów by nie wierzyły w ogóle w duchy skoro nie miałyby żadnych dowodów na ich istnienie.
ObrazekgłosKPObrazek

Awatar użytkownika
Ragir
Król
Król
Posty: 926
Gatunek: Lew
Płeć: Samiec
Data urodzenia: 10 sie 2016
Specjalizacja:
rzemieślnik 3
Rzemieślnik 3
zbrojmistrz
Zbrojmistrz
zbieracz
Zbieracz
garbarz
Garbarz
wpjownik 1
Wojownik 1
Zdrowie: 100
Waleczność: 69
Zręczność: 59
Percepcja: 30

#16

Post autor: Ragir » 08 sie 2020, 16:58

Nie będę cytować co do postu Hir to wisze, ze piejesz do mnie, ze chce nagle wrócić i mieć wykuksaną postać.

Mg względem szamanów, zadań itp działa od niednawa, w sumie od momentu zmiany MG, mogę sie mylic owszem.

Gram dłużej i kiedy zrobiłam Furahe szamani byli nudni i nic sie nie działo nie licząc Atha który jako twórca bawił sie najlepiej.

Mogę wręcz rzecz, ze ty obawiasz się, ze nagle ktoś z zapisu chciałby być bardziej doświadczony od ciebie a ty przecież coś tam sobie skropałaś. To jest egoistyczne podejście i podejście strachu, zę nie dam innym być lepszym, skoro ja coś robiłem.męczyłem się to inni nie mogą mieć łatwiej lub fajniej.

totalnie nie doniosłaś się do całość tego co zostało przeze mnie opisane tylko do pewnych wyrywków, nawet jak widzę nie próbując zrozumieć założenia jakie opisałam czy nawet spróbować je w jakikolwiek sposób przedyskutował. Po prostu nie i basta. Ma być jak jest bo tobie gra sie super, a innym nie konieczne? To ich problem.

Lekko irytują mnie gracze, którzy nawet nie pochylą się aby zastanowić sie nad propozycją, tka bo ten temat to propozycja ogólna a nei skupianie sie na mojej postaci Furahy.

Wysiliłam sie aby pochylić się nas szamanem i dać propozycje, poświeciłam ku temu czas a ty mi pierniczysz o tym, ze boisz sie, ze przyszłabym furaha i jako, ze stary to umiałby więcej od ciebie. Takie mam wnioski z całego płaczu Hir.

--------------

Mnie chodziło głownie aby dać jakis pomysł, może jakoś urozmaicić to co jest, o jakieś ogarnięcie, a nie działanie tylko na domysłach

Słowa Enki zaś ja popieram w całości

a skoro dobrze jest jak jest to mój Ragir bez Ducha jest szamanem i kropka xp :V


------
wierzyć i widzieć nei musza duch moze moim zdniem inaczej manifestować swoja obecność, a postać moze sam wywnioskować czy to duch, urojenia czy wiater :V

Awatar użytkownika
Elandir
Posty: 219
Gatunek: Panthera leo spelaea
Płeć: Samiec
Data urodzenia: 14 sie 2017
Specjalizacja: Szaman poziom 1
Zdrowie: 92
Waleczność: 40
Zręczność: 50
Percepcja: 60

#17

Post autor: Elandir » 08 sie 2020, 17:01

Datura pisze: No bo po co komu pogromcy duchów kiedy nawet nie wiesz nawet że twój dom jest nawiedzony.
Hmm... A to koniecznie trzeba widzieć ducha, aby w niego uwierzyć lub też nie. Nie ma innych sposób na interakcje z nimi. Bądź ich z żywymi? https://www.youtube.com/watch?v=6vg44SEEMmA Nie chce się czepiać, ale po coś chyba ta umiejka została wymyślona? Aby Szaman mógł na przykład potwierdzić to, czy na pewno jest to Duch lub choroba psychiczna ;)
. Everything you see has its roots in the unseen world.
~ Voice ~
Obrazek
~ Theme ~

The forms may change, yet the essence remains the same.
.

Awatar użytkownika
Datura
Posty: 1518
Gatunek: Lew
Płeć: Samica
Data urodzenia: 19 paź 2015
Specjalizacja:
medyk 3
Medyk 3
botanik
Botanik
truciciel
Truciciel
Zdrowie: 100
Waleczność: 41
Zręczność: 47
Percepcja: 67
Kontakt:

#18

Post autor: Datura » 08 sie 2020, 17:06

No to jeśli chodzi o oddziaływania typu uczucie obecności, chłodu, wizje czy koszmary skoro duchy działają na tą część umysłu, to jestem za dla zwykłych duchów.
No ale weź, chyba może być jakiś boss-demon czasem rzucony żeby pognębić też zwykłych śmiertelników 😆


Jeszcze na to zapomniałam odpisać
Elandir pisze: Bo wygląda to tak (może się mylę), że aby rzucić coś z 3 poziomu trudności, to należy mieć takowy poziom Szamanem - 70 statystyki ducha. Gdzie jest też napisane – Leczenie Opętań. Czyli 1 i 2 poz nie może ich leczyć. I nie ma nigdzie wzmianki o tym, że można próbować z mniejszym lvl, a może nie można?
Chyba pisałam już o tym wyżej, mając niższy poziom można leczyć opętanie z wyższego poziomu ale wtedy może się nie udać. Jest o tym napisane w zasadach specjalizacji
Gunter pisze:
16 lis 2019, 19:55
5. Jeżeli postać próbuje wykonywać czynność z wyższego poziomu, MG może ocenić na ile jej się to udało. Będą w takim wypadku brane pod uwagę statystyki postaci: dla medyka percepcja, dla rzemieślnika zręczność, dla szamana statystyka ducha.
ObrazekgłosKPObrazek

Awatar użytkownika
Elandir
Posty: 219
Gatunek: Panthera leo spelaea
Płeć: Samiec
Data urodzenia: 14 sie 2017
Specjalizacja: Szaman poziom 1
Zdrowie: 92
Waleczność: 40
Zręczność: 50
Percepcja: 60

#19

Post autor: Elandir » 08 sie 2020, 17:27

Gunter pisze:Jeżeli postać próbuje wykonywać czynność z wyższego poziomu, MG może ocenić na ile jej się to udało. Będą w takim wypadku brane pod uwagę statystyki postaci: dla medyka percepcja, dla rzemieślnika zręczność, dla szamana statystyka ducha.
Właśnie, bo o tym zapomniałem wcześniej nadmienić. Od kiedy Duch to statystyka? A nawet jeśli, to dlaczego nie można nią rozdysponować, jak to ma miejsce w przypadku rzemieślnika lub medyka. Jacy odpowiednio opierają się na Zręczności oraz Percepcji, których zwiększenie daje większą szansę powodzenia.

W takim razie, jak widać. Wypadałoby to uporządkować. Skoro w innym temacie jest jasno przedstawione viewtopic.php?f=16&t=997
A zatem z niższym lvl'em można używać Iskry, tyle że można się poparzyć ;)
No ale weź, chyba może być jakiś boss-demon czasem rzucony żeby pognębić też zwykłych śmiertelników
Nie mam nic przeciwko, ale fajnie byłoby jakby taki Szaman mógł widzieć/zrobić więcej z takim bossem.
https://youtu.be/xDANlR9D-Es?t=311
Aby on sam bardziej zaczął liczyć się w fabule oraz sesjach. Bo póki co, jest bo jest dla klimatu oraz dobrego samopoczucia - Jestem szamanem. O fajnie i tak cię zabije XD
. Everything you see has its roots in the unseen world.
~ Voice ~
Obrazek
~ Theme ~

The forms may change, yet the essence remains the same.
.

Awatar użytkownika
Datura
Posty: 1518
Gatunek: Lew
Płeć: Samica
Data urodzenia: 19 paź 2015
Specjalizacja:
medyk 3
Medyk 3
botanik
Botanik
truciciel
Truciciel
Zdrowie: 100
Waleczność: 41
Zręczność: 47
Percepcja: 67
Kontakt:

#20

Post autor: Datura » 08 sie 2020, 17:41

Właśnie z tym czy duch to statystyka czy nie, to sprawa też nie jest zbyt jasna. To jest jakby posiadanie tego daru kontaktu ze światem duchowym, więc nie każdy go ma. Jestem otwarta na propozycję co można z tym zrobić.
Elandir pisze:A zatem z niższym lvl'em można używać Iskry, tyle że można się poparzyć ;)
A można. Tak jak rzemieślnik na pierwszym poziomie może próbować rozpalić ogień, ale sobie może sfajczyć futerko przy tym :D
Elandir pisze:Nie mam nic przeciwko, ale fajnie byłoby jakby taki Szaman mógł widzieć/zrobić więcej z takim bossem.
Popieram
ObrazekgłosKPObrazek

Odpowiedz

Wróć do „Archiwum ogłoszeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości